Virtuali erdvė tampa ne tik suaugusių žmonių, bet ir vaikų kasdienybe. Internete vaikai gali bendrauti, pramogauti ir mokytis. Tačiau su šiais privalumais ateina ir rizika – nuo netinkamo turinio iki kibernetinių patyčių ar sukčiavimo. Interneto pavojai gali turėti rimtų pasekmių vaikų emocinei ir psichologinei gerovei, o kartais – sukelti ir finansinių nuostolių. Todėl tėvams itin svarbu žinoti, kaip apsaugoti savo vaikus nuo galimų pavojų ir ugdyti jų atsakingą elgesį virtualioje erdvėje. Šiame straipsnyje aptarsime pagrindinius būdus, kaip užtikrinti vaikų saugumą internete.
Kodėl vaikams reikia apsaugos internete?
Statistika rodo, kad vaikai internete praleidžia daugiau laiko nei bet kada anksčiau. 93 procentai 12–17 metų amžiaus vaikų naudojasi internetu, o 75 procentai tos pačios amžiaus grupės turi mobiliuosius telefonus. 73 procentai paauglių turi socialinių tinklų profilius tokiose svetainėse kaip „Facebook“, „Tik Tok“ ir pan., o beveik pusė jų ten kelia savo asmenines nuotraukas.
Dėl vaikų smalsumo, nekaltumo, noro būti nepriklausomiems ir baimės būti nubaustiems kyla papildomų iššūkių užtikrinant jų saugumą. Nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad vaikas, naršydamas internete, atlikdamas mokyklinę užduotį ar žaisdamas žaidimus, negali sukelti rimtos žalos. Tačiau tiesa yra kitokia. Pavyzdžiui, vaikas gali netyčia apsilankyti kenksmingame tinklalapyje, kuris užkrės kompiuterį virusu. Tokie atvejai yra dažni ir vaikai ne visada supranta, ką padarė arba bijo pranešti, nes bijo būti nubausti.
Be to, internete tyko dar viena rimta grėsmė – apsimetėliai. Interneto anonimiškumas leidžia žmonėms apsimesti kitais ir manipuliuoti vaikais ar juos apgauti. Tai ypač pavojinga, nes vaikai yra daug atviresni ir lengviau pasitiki nepažįstamaisiais. Kibernetinės patyčios yra dar viena auganti problema, kuri ypač paaštrėja, jei vaikai turi prieigą prie socialinių tinklų.1
Kaip užtikrinti vaikų saugumą internete (ir sumažinti riziką)
Sužinojus apie įvairius interneto pavojus, gali kilti pagunda visiškai uždrausti vaikams naudotis internetu. Tačiau toks sprendimas nėra geras, nes vaikai vis tiek ras būdų, kaip prisijungti prie interneto paslapčia, nepaisydami draudimų. Todėl svarbu leisti vaikams naudotis internetu, bet tai daryti su tinkama priežiūra ir aiškiai nustatytomis taisyklėmis.
Kalbėkitės ir būkite atviri
Labai svarbu su vaikais atvirai kalbėtis apie interneto naudojimą ir su tuo susijusius pavojus. Pokalbiai padės vaikams suprasti, kodėl tam tikros svetainės ar veiklos internete gali būti pavojingos, kodėl svarbu laikytis saugumo taisyklių ir saugoti savo privatumą. Leiskite vaikui žinoti, kad jis gali kalbėtis su jumis apie bet ką. Atviri ir reguliarūs pokalbiai padės kurti pasitikėjimą ir vaikai jausis labiau pasiruošę kreiptis pagalbos, jei susidurs su grėsmėmis ar nepatogiomis situacijomis internete.
Akcentuokite vaikams tokius aspektus:
Negalima kalbėtis su nepažįstamaisiais
Nesvarbu, ar vaikai žaidžia internetinius žaidimus su draugais ar dalyvauja socialiniuose tinkluose, jie kasdien susiduria su nepažįstamais žmonėmis. Komentarų skiltyse, pokalbių kambariuose ir privačiuose pranešimuose taip pat slepiasi kibernetiniai nusikaltėliai, kurie siekia apgauti vaikus ir išvilioti jų asmeninę informaciją.
Vaikai turi žinoti, kad žmonės internete dažnai nėra tie, kuo apsimeta. Net jei kas nors atrodo, kalba ar elgiasi kaip jų bendraamžis, gali būti, kad tai apgaulė. Visada reikia būti atsargiems ir niekada nesidalinti asmenine informacija (amžius, gyvenamoji vietovė, prisijungimo duomenys ar informacija apie tai, ar tėvai yra namuose), net su „pažįstamais“ draugais.
Reikia pranešti apie internetinius priekabiautojus
Kibernetinių patyčių kontrolė ir prevencija yra sudėtinga. Daugelyje internetinių žaidimų moderatoriai stengiasi juos užblokuoti, tačiau dėl didelio žaidėjų kiekio gali būti sunku sustabdyti kiekvieną. Socialiniuose tinkluose taip pat gali kilti sunkumų, nes kiekviena platforma turi skirtingas taisykles dėl patyčių. Jei kas nors verčia vaiką jaustis nejaukiai ar jį „užpuolė“, jis turėtų apie tai jums pranešti. Svarbiausia, kad vaikas nekontaktuotų su priekabiautoju ir jeigu reikia jį užblokuotų. Turite parodyti jam tokią galimybę ir paaiškinti, kad kartais reikia ja pasinaudoti.
Taip pat, vaikui papasakojus apie tokį priekabiautoją, jūs galite apie jį pranešti čia: https://www.svarusinternetas.lt/pranesk/12
Kai kurios nuorodos, atsisiuntimai ir svetainės gali užkrėsti kompiuterį
Kibernetiniai nusikaltėliai žino, kad vaikai dažnai ieško nemokamos programinės įrangos, muzikos ir žaidimų. Jie taip pat žino, kad vaikai dažniau pasitiki nuorodomis ir el. laiškų priedais. Todėl jūsų vaikas turi žinoti, kad paspaudus ant vienos iš tokių nuorodų, jis gali atsisiųsti virusą, kuris gali kelti pavojų kompiuteriui ir visam tinklui. Tai gali įvykti netyčia, tiesiog spustelėjus reklaminį skydelį ir kenkėjiška programa bus įrašoma nepastebimai.
Viskas, kas bendrinama internete, lieka ten visam laikui
Internete nieko negalima visiškai ištrinti, net jei tai niekada nebuvo viešai paskelbta. Vaikai gali nesuprasti, kad viskas, ką jie sako, rodo ar dalijasi internete, išlieka ilgam. Tačiau jūs turite užtikrinti, kad jie žinotų, jog yra daug būdų, kaip ši informacija gali išlikti. Internetas struktūriškai veikia taip, kad niekas negali būti visam laikui pašalinta. Jei jūsų vaikas išsiunčia nuotrauką, pranešimą ar kitus duomenis kažkam, tas asmuo visada turės būdų tai išsaugoti.
Todėl akcentuokite vaikui, kad negalima internete dalintis tuo, kuo nenorėtų pasidalinti viešai su visais, visam likusiam gyvenimui. Nesvarbu, ar vaikas bendrauja su nepažįstamuoju ar su pažįstamu žmogumi, rizika visada yra. Net ir laikinos žinutės tokiose programose kaip „Snapchat“ niekada neišnyksta visiškai.
Naudokite technologijas
Įjunkite tėvų kontrolės funkciją
Tėvų kontrolės funkcija – esminis įrankis, padedantis tėvams užtikrinti savo vaikų saugumą skaitmeninėje erdvėje. Ši funkcija gali būti tiek specializuota programėlė, tiek integruota į įrenginio ar operacinės sistemos nustatymus. Pavyzdžiui, populiarios programėlės, tokios kaip „Google Family Link“. Taip pat daugelis išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių turi įdiegtas funkcijas, leidžiančias tėvams apriboti prieigą prie tam tikrų programų ar svetainių. Be to, kai kurie interneto maršrutizatoriai ir naršyklės plėtiniai taip pat suteikia galimybę kontroliuoti prieigą prie interneto ir užtikrinti, kad vaikai nepatektų į pavojingą ar netinkamą turinį.
Naudodami tėvų kontrolės funkcijas galite:
- Apriboti ekrano laiką: naudokite tvarkaraščio funkciją, kad išjungtumėte internetą vaikų įrenginiuose vakare, kai laikas eiti miegoti ar kitu metu.
- Blokuoti netinkamas svetaines: su tėvų kontrole galite užblokuoti su amžiumi nesuderinamas svetaines ir turinį, pvz., suaugusiems skirtą turinį ir turinį su vulgaria ar smurtine kalba, vaizdais ir vaizdo įrašais pagal tam tikrą temą, pagal raktinius žodžius ar URL.
- Grupuoti įrenginius: jei norite nustatyti apribojimus vieno vartotojo elektroniniams įrenginiams, galite juos sugrupuoti. Pavyzdžiui, galite nustatyti, kad vaiko įrenginiai būtų išjungiami prieš miegą, o jūsų įrenginiai liktų prijungti.
Kaip įjungti tėvų kontrolę įvairiuose įrenginiuose ir programėlėse skaitykite čia: https://www.internetmatters.org/parental-controls/3
Įjunkite turinio filtravimo priemones
Turinio filtravimo priemonės vaikams – tai programėlės ar įrankiai, leidžiantys tėvams valdyti, kokį interneto turinį jų vaikai gali matyti, taip užkertant kelią prieigai prie netinkamų svetainių, vaizdo įrašų, programų ar žaidimų. Šios programos padeda užtikrinti saugią vaikų patirtį internete.
Štai keletas ryšių reguliavimo tarnybos aprobuotų turinio filtravimo priemonių:
- „Norton family“ – siūlo išsamią turinio filtravimo ir ekrano laiko valdymo sistemą, stebi naršymo istoriją ir leidžia blokuoti netinkamas svetaines. Tėvai gali nustatyti individualius filtrus pagal vaiko amžių. Suderinama su opercinėmis sistemomimis „Android“, „iOS“, „Windows“. Turi galimybę išbandyti nemokamai (30 d.).
- „Qustodio“ – leidžia tėvams blokuoti netinkamas svetaines, nustatyti ekrano laiko apribojimus ir stebėti vaiko veiklą internete. Detali ataskaitų sistema, GPS vietos stebėjimas, programėlių valdymas. Suderinama su operacinėmis sistemomis „Android“, „iOS“, „Windows“, „macOS“. Priemonė nemokama namų vartotojams.
Daugiau apie rekomenduojamas programėles galite skaityti ryšių reguliavimo puslapyje https://www.rrt.lt/saugesnis-internetas/turinio-filtravimo-priemones/ arba https://esaugumas.lt/naujienos/turinio-filtravimo-programos/type.articles 4
Įjunkite saugios paieškos funkciją „SafeSearch“
„Google“ saugios paieškos funkcija „SafeSearch“ blokuoja milijonus suaugusiesiems skirtų svetainių, iššokančių reklamų, vaizdų ir vaizdo įrašų. Įjunkite „SafeSearch“ visuose vaikų elektroniniuose įrenginiuose naudodamiesi „Google“ programėle, atlikdami šiuos tris veiksmus:
- Atidarykite „Google“ programėlę jų įrenginyje.
- Pasirinkite vaiko profilio nuotrauką ir eikite į nustatymus.
- Pasirinkite „Privacy and safety“.
- Pasirinkite „SafeSearch“.
- Pažymėkite „Filter“ skiltį.
Lygiai tą patį jūs galite padaryti ir – „Youtube“ platformoje, o mažesniems vaikams rekomenduojama leisti žiūrėti „Youtube kids“ su filtruotu turiniu. Stebėti vaiko interneto naršymo įpročius yra labai svarbu, ypač kai jie dalijasi kompiuteriu ar planšetiniu kompiuteriu su vyresniu vaiku ar paaugliu.5
Nustatyti saugią pradžios naršyklę
Nustačius saugią naršyklę, vos įjungus kompiuterį ar telefoną, vaikas pateks į savo mėgstamą saugią internetinę svetainę.
Naudokite antivirusinę programą
Net ir tos svetainės, kurios atrodo patikimos, gali turėti kenkėjišką kodą. Jos taip pat gali nukreipti jūsų vaiką į netikrą svetainę, kuri atrodo taip pat, bet iš tiesų turi slaptažodžių vagysčių programas ar virusus. Tam, kad jūsų vaiko asmeninė informacija nebūtų renkama be jūsų žinios, nustatykite reguliarius automatinius virusų patikrinimus ir kas mėnesį atlikite visą sistemos patikrą, kad įsitikintumėte, jog jūsų kompiuteryje nėra nepageidaujamų svečių.
Patikrinkite programėles prieš įdiegiant
Prieš diegdami programėles, patikrinkite PEGI amžiaus vertinimą, kad įsitikintumėte, jog žaidimas ar programėlė yra tinkami jūsų vaiko amžių.
Dar keletas praktiškų patarimų, kurie padės apsaugoti vaikus nuo žalingos informacijos internete, bei juos pačius atbaidys nuo netinkamos veiklos.
Laikykite kompiuterį atviroje erdvėje
Jei kompiuteris bus laikomas atviroje ir dažnai lankomoje vietoje, lengvai galėsite stebėti, ką vaikas veikia. Tokia aplinka ne tik atbaidys vaikus nuo netinkamos veiklos, bet ir suteiks galimybę jums įsikišti, jei pastebėsite elgesį, kuris gali turėti neigiamų pasekmių.
Nustatykite taisykles
Nustatykite taisykles ir įspėkite apie pavojus – užtikrinkite, kad jūsų vaikas žinotų ribas, ką jam leidžiama daryti prie kompiuterio. Šios ribos turėtų būti tinkamos pagal vaiko amžių, žinias ir brandą. Jos gali apimti taisykles, kiek laiko vaikui leidžiama būti prie kompiuterio, kokias svetaines galima lankyti, kokias programas naudoti ir kokias užduotis ar veiklas leista atlikti.
Būkite įtraukti
Patikrinkite vaiko soc. paskyrų draugų sąrašus ir įsitikinkite, kad juose nėra žmonių, kurių nepažįstate, ypač suaugusiųjų. Peržiūrėkite jų socialinių tinklų profilius ir ištrinkite bet kokius asmens duomenis ir identifikuojančią informaciją, pvz., adresą, gimimo datą, mokyklos pavadinimą, telefono numerį ar lytį. Patikrinkite vaiko interneto istoriją, kad pamatytumėte, kokiose svetainėse jis lankosi. Peržiūrėkite naujas programėles, socialinių tinklų platformas ir žaidimus prieš leisdami juos atsisiųsti ar naudoti.
Svarbiausia, kad išliktumėte aktyvūs ir įsitraukę į savo vaikų internetinę veiklą. Saugumas internete prasideda nuo pokalbių su vaikais, aiškių taisyklių ir ribų nustatymo. Atviras bendravimas gali užkirsti kelią daugeliui įtartinų veiklų internete. Tik tinkamai ugdant vaikų sąmoningumą, naudojant tinkamas priemones ir stebint jų veiklą, galite užtikrinti, kad jų patirtis internete būtų ne tik įdomi, bet ir saugi.6
- https://www.unicef.org/parenting/child-care/keep-your-child-safe-online ↩︎
- https://www.svarusinternetas.lt/pranesk/1 ↩︎
- https://www.internetmatters.org/parental-controls/ ↩︎
- https://www.rrt.lt/saugesnis-internetas/turinio-filtravimo-priemones/ ↩︎
- https://www.forbes.com/home-improvement/internet/child-internet-safety-guide/
↩︎ - https://esaugumas.lt/naujienos/techniniai-patarimai-tevams ↩︎