Kas yra VPN?

Kas yra VPN?

Visame pasaulyje (ne išimtis ir Lietuva) vyksta labai daug kibernetinių nusikaltimų. Visai neseniai nuskambėjęs, pavogtų slapukų tyrimas parodė, kokia didžiulė problema yra duomenų saugumo pažeidimai. Viena iš priemonių spręsti šias problemas yra VPN paslauga. VPN yra angliško termino „virtual private network“ trumpinys, lietuviškai VPN verčiama – virtualus privatus tinklas. 

Kas yra VPN?

Tai, kas gi yra ta VPN paslauga? Dažnai išgirstame siūlymus naudoti šią paslaugą dėl saugumo. VPN – saugus ryšys tarp jūsų įrenginio ir interneto. Naudojant VPN paslaugą yra sukuriamas saugus tunelis, kuriuo keliauja užšifruoti duomenys. Tokiu būdu yra paslepiamas jūsų IP adresas ir buvimo vieta.

Kam naudoti VPN? 

Yra daug priežasčių, dėl kurių verta naudoti VPN, pateikiame kelias iš jų:

  • Apsaugote savo privatumą: svarbiausia apsaugoti save nuo kibernetinių nusikaltėlių, ypač naudojant viešąjį „Wifi“ interneto tinklą, kuris nėra saugus. Tuo tarpu VPN šifruoja jūsų IP adresą, jūs galite naršyti internete anonimiškai ir kiti nematys, ką jūs veikiate internete. Taip pat, VPN gali apriboti rinkodaros sekimą trečiosioms šalims, o tai reiškia, kad negausite suasmenintų pasiūlymų ir reklamų.1
  • Apsaugote savo duomenis ir interneto srautą: kadangi vis daugiau įmonių dirba iš namų ar iš įvairių pasaulio vietų, įmonėms pasidarė labai svarbu apsaugoti savo privatumą. Naudojant VPN galima apsaugoti jautrius įmonės duomenis, tokius kaip naršymo istoriją, IP adresus, privačius pokalbius, įmonės viduje, nepriklausomai nuo to ar dirbate nuotoliu. 
  • Geografiniai apribojimai: yra tam tikros svetainės, kurios veikia tik tam tikroje šalyje, naudojant VPN jūs galite prisijungti prie skirtingų šalių tinklalapių.2

Kaip įdiegti VPN? 

VPN įdiegimas dažniausiai yra nesudėtingas. Dauguma paslaugų teikėjų siūlo patogias programas, kurias galima lengvai atsisiųsti ir įdiegti. Yra daugybė mokamų VPN paslaugų teikėjų tokių kaip „OpenVPN“, „NordVPN“, „ExpressVPN“. Dauguma jų siūlo pinigų grąžinimo garantiją ar išbandyti programą nemokamai, keliems mėnesiams. Tačiau, galima rinktis ir nemokamas alternatyvas, tokias kaip „ProtonVPN“, „PrivadoVPN“ ir kiti. Prieš renkantis nemokamą paslaugų teikėją, įsitikinkite, kad jis pasirūpins jūsų duomenų saugumu, nes net geriausi nemokami VPN turi tam tikrus apribojimus.3

Septyni dalykai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, prieš pasirenkant VPN paslaugų teikėją:

  • Kaina: pasirinkite VPN, kuris atitinka jūsų biudžetą. Tiesa ta, kad visi verslai siekia išsilaikyti ir turi uždirbti pinigus. Vieni tai daro per reklamas, kiti, deja, parduoda savo vartotojų duomenis. Kartais nemokamas VPN gali reikšti lėtesnį naršymo greitį ir ribotą duomenų išnaršymą.4
  • Saugumas ir privatumas: VPN tiekėjų rinka auga, atsiranda daug naujų paslaugų teikėjų, tačiau, ne visi turi didelę patirtį. Renkantis VPN tiekėją svarbu atkreipti dėmesį, kad išrinktas paslaugų teikėjas turėtų gerą reputaciją bei patirties kibernetinio saugumo srityje. Įsitikinkite, kad VPN paslaugų teikėjas naudoja patikimą šifravimo standartą, pavyzdžiui, „AES-256“, kuris naudojamas kartu su šiandien patikimiausiais protokolais, tokiais kaip: „WireGuard“, „OpenVPN“, „IKEv2“ ir kt. Būsite tikri, kad duomenys bus užšifruoti ir kibernetiniai nusikaltėliai jų nenuskaitys.5
  • Greitis: dažniai VPN naudojimas sulėtina greitį, tačiau geri paslaugų teikėjai yra atradę būdų kaip išspręsti šią problemą ir naudoja sparčius protokolus bei išvystytą serverių infrastruktūrą. Todėl greitis išlieka panašus į jūsų naudojamo interneto greitį. 
  • VPN kilmės šalis: šalis yra svarbi, nes paslaugų teikėjas turi laikytis savo šalies privatumo nustatymų. Yra šalių, kuriuose paslaugų teikėjai savo vartotojų duomenis turi pateikti valstybinėms institucijomis. Įsitikinkite, kad VPN paslaugų teikėjas nerenka jūsų duomenų.
  • Papildomos funkcijos: šiais laikas VPN paslaugų teikėjai siūlo papildomas paslaugas, kad pagerintų jūsų patirtį naršant internete. Dauguma VPN paslaugų teikėjų siūlo VPN saugumo funkcijas, pavyzdžiui, slapukų blokavimo funkciją, kuri neleidžia trečiosioms šalims sekti jūsų veiklos internete. Taip pat, siūlo galimybę prisijungti prie VPN iš kelių prietaisų, tuo pačiu metu.
  • Lengvas įdiegimas: šis privalumas svarbus, kad galėtumėte VPN įdiegti patys ir nereikėtų IT profesionalo įsikišimo.
  • Klientų aptarnavimas: svarbu, kad paslaugų teikėjas teiktų profesionalią techninę klientų aptarnavimo pagalbą ir geriausia, kad ji būtų teikiama jūsų kalba.

Ar jums reikalingas VPN?

Prieš naudojant VPN, įsitikinkite, kad šalyje, kurioje esate, jis yra legalus. Jeigu norite, kad jūsų duomenys būtų saugūs ir užšifruoti, VPN turi būti visada įjungtas. Pasirinkę tinkamą VPN paslaugą ir protokolą bei laikydamiesi aukščiau pateiktų patarimų galite žymiai pagerinti savo internetinio saugumo lygį.

Šaltiniai:

  1. https://cybernews.com/what-is-vpn/how-to-choose-a-vpn/ ↩︎
  2. https://www.techrepublic.com/article/what-is-vpn/ ↩︎
  3. https://www.techradar.com/vpn/best-free-vpn ↩︎
  4. https://www.techradar.com/vpn/best-free-vpn ↩︎
  5. https://surfshark.com/blog/how-to-choose-vpn ↩︎