Kas yra Whois duomenų bazė?

Kas yra domeno WHOIS informacija?

Kiekvienas užregistruotas domeno vardas kažkam priklauso, ir pagal nutylėjimą, domeno registracijos informacija yra vieša. Taigi kas yra domeno WHOIS informacija ir kodėl ji naudinga? WHOIS yra vieša duomenų bazė, kurioje saugoma informacija, surinkta, kai kas nors registruoja domeno vardą arba atnaujina DNS įrašus.

WHOIS duomenų bazę nuo 1982 m. reguliuoja tarptautinė korporacija „ICANN“. Jie apibūdina WHOIS paslaugą kaip „…nemokamą, viešai prieinamą katalogą, kuriame pateikiama registruotų domenų vardų turėtojų kontaktinė ir techninė informacija.“

Registracijos duomenys, saugomi WHOIS duomenų bazėje, iš tikrųjų laikomi skirtingose vietose, kurias valdo skirtingi registrai ir registratoriai.1 Lietuviškas domenų registras „.lt“ yra „Domreg“, „.eu“ registras yra „Eurid“. Kiekvienas registras atskleidžia skirtingus duomenis. Dažniausiai atskleidžiami duomenys: DNS domeno vardų serveriai, domeno būsena, techniniai kontaktai, aptarnaujanti įmonė, per kurią galima sužinoti domeno savininko kontaktus arba, kuri suteikia galimybę susisiekti su domeno savininku.

Kodėl buvo sukurta WHOIS duomenų bazė?

WHOIS duomenų bazė buvo sukurta siekiant suteikti viešą prieigą prie informacijos apie registruotus domenų vardus. Iš pradžių ši duomenų bazė veikė kaip katalogas, kuriame buvo nurodyta visų, kurie perdavė duomenis per „ARPANET“ (interneto pirmtakas), kontaktinė informacija. 

Šiandieninis internetas yra milžiniškas ir suteikia prieigą prie daugybės informacijos. Tačiau svarbu suprasti, iš kur ta informacija ateina ir kas yra jos šaltinis, ypač atsižvelgiant į padidėjusį klaidingos informacijos plitimą. WHOIS duomenų bazė suteikia galimybę kiekvienam, nuo verslo iki teisėsaugos ir individualių vartotojų, sužinoti, kas slepiasi už domeno vardo arba suteikia galimybę susisiekti su domeno savininku, priklausomai nuo šalies ir naudojamų registravimo taisyklių.

Be to, WHOIS duomenų bazė yra naudinga verslo galimybėms. Jei norimas domeno vardas jau yra užregistruotas, WHOIS leidžia gauti registranto kontaktinę informaciją ir bandyti derėtis dėl domeno įsigijimo. 

Kokie duomenys saugomi WHOIS duomenų bazėje?

Kai registruojamas domeno vardas, registruojantis asmuo turi pateikti savo informaciją, ir ji turi būti tiksli. Jei registruojant domeno vardą pateiksite neteisingą informaciją, rizikuojate prarasti savo domeną. „ICANN“ rašo: „Jei domeno vardo registrantas sąmoningai pateikia neteisingą informaciją ir neatsižvelgia į užklausą dėl informacijos patikslinimo, t. y. per 7 dienas nevykdo pakeitimų arba į užklausą neatsako per 15 dienų, domeno vardas gali būti sustabdytas arba atšauktas.“

Registracijos proceso metu, priklausomai ar registruojantis asmuo yra fizinis, ar juridinis bei domeno galūnės, užregistruojamas vardas, pavardė, telefono numeris, el. pašto adresas, užsakymo bei galiojimo pabaigos data, domeno statusas ir registratorius, vardų serveriai, kai kuriais atvejais – savininko adresas. Tai jautri informacija, kuri gali būti prieinama bet kuriam asmeniui, priklausomai nuo šalies ir naudojamų registravimo taisyklių.

Visgi, dauguma domenų registrų suteikia galimybę apsaugoti šią jautrią informaciją. Domeno privatumas leidžia pakeisti registratoriaus informaciją ir vietoj asmens kontaktinės informacijos WHOIS paieškos rezultatuose bus rodomi registratoriaus duomenys arba techninis kontaktas. Jei kas nors nori susisiekti su domeno savininku, domeno registratorius veikia kaip tarpininkas, nukreipiantis užklausas. 2Daugelis auksčiausio lygio domenų, tokių kaip „.com“, „.net“, „.org“ riboja arba suteikia galimybę apriboti rodomą informaciją. Kanadoje, Europos sąjungoje (įskaitant ir Lietuvą) dėl duomenų privatumo reglamento (BDAR), fizinių asmenų duomenys nėra atskleidžiami. Lietuvoje norint susisiekti su domeno savininku, galima tai padaryti per Lietuvos domenų registrą – „Domreg“.

WHOIS tipai

WHOIS informacija nėra saugoma vienodai. WHOIS serveriuose įrašai saugomi dviem skirtingais būdais:

  1. WHOIS „Thin“ modelis pateikia atsakymą su registratoriaus vardu, domeno registracijos datomis ir naudojamais vardų serveriais.

Naudojant „thin“ modelį, kuriame saugoma tik pagrindinė informacija, norint sužinoti daugiau duomenų, reikia kreiptis į kitą šaltinį (dažniausiai į kitą WHOIS serverį), kuris turi visą informaciją.

  1. WHOIS „Thick“ saugo visą informaciją apie domeną: tokius duomenis kaip registratorius, techniniai ir administraciniai duomenys.

Šie modeliai skiriasi tuo, kad „Thin“ modelis saugo tik dalinę informaciją, todėl norint sužinoti platesnę informaciją apie domeną, reikia atlikti papildomų užklausų, o „Thick“ modelis suteikia visą informaciją, todėl tai yra greitesnis metodas ir reikalauja tik vienos užklausos.3

Kodėl WHOIS duomenų bazė yra svarbi?

WHOIS duomenų bazė svarbi dėl penkių pagrindinių priežasčių.

Atsakomybė 

  1. Prieiga prie registranto informacijos leidžia asmenims, organizacijoms ir reguliavimo institucijoms identifikuoti ir susisiekti su domenų savininkais. Žmonės gali pranešti apie domeną dėl netinkamo, kenksmingo ar neteisėto elgesio ir, jei reikia, imtis teisinių veiksmų. WHOIS duomenų bazės suteikiama atsakomybė padeda išlaikyti saugesnę ir atsakingesnę interneto aplinką.

Kibernetinis saugumas

  1. WHOIS duomenų bazė yra svarbus išteklius kibernetinio saugumo specialistams ir organizacijoms. Ji padeda tirti ir sumažinti kibernetines grėsmes, suteikdama vertingą informaciją apie domenų savininkus ir registracijos detales. Kibernetinio saugumo ekspertai gali analizuoti WHOIS įrašus, kad identifikuotų galimus kenksmingus veikėjus, sektų domenų registracijos istoriją ir atskleistų galimą apgaulingą veiklą. Ši domenų informacija padeda anksti aptikti kibernetines grėsmes, leidžiant imtis priemonių apsaugoti sistemas, tinklus ir vartotojus nuo galimos žalos.

Teisėsaugos veikla

  1. Teisėsaugos institucijos remiasi WHOIS duomenų baze, kad galėtų vykdyti reglamentus ir tirti neteisėtą veiklą, vykdomą naudojant tam tikrus domenų vardus. WHOIS informacija leidžia valdžios institucijoms identifikuoti ir surasti domenų savininkus autorių teisių pažeidimų, prekių ženklų ginčų, sukčiavimo ar kitos neteisėtos veiklos atvejais. Ši informacija yra svarbi pradedant teisminius procesus, pateikiant teisminius pranešimus ir imantis atitinkamų veiksmų prieš pažeidėjus. 

Intelektinės nuosavybės apsauga

  1. Kita svarbi WHOIS duomenų bazės funkcija yra intelektinės nuosavybės teisių apsauga. Ji leidžia prekių ženklų savininkams ir autorių teisių turėtojams identifikuoti galimus pažeidimus ir apsaugoti savo intelektinę nuosavybę internete. Prieiga prie WHOIS įrašų leidžia prekių ženklų savininkams identifikuoti domenus, kuriuose yra jų prekių ženklai, arba domenus, vykdančius padirbtą veiklą. Ši informacija leidžia imtis atitinkamų teisinių veiksmų siekiant užtikrinti teises ir apsaugoti prekės ženklo reputaciją.4

Domeno savininko informacija

  1. Ne mažiau svarbi ir galimybė sužinoti domeno savininko informaciją. Jeigu kažkas nutinka, techniniai žmonės gali sužinoti, kokia įmonė aptarnauja domeną. Taip pat, gali stebėti būseną, bandyti „pagauti“ domeną arba derėtis dėl jo perpirkimo iš savininko.

Iš esmės, WHOIS yra neatsiejama šiuolaikinio interneto dalis. Nors didelė dalis informacijos tampa privati, WHOIS vis dar leidžia sužinoti daugumos domenų, kuriuos pasiekiame internete, savininkus ir, svarbiausia, susisiekti su jais, jei reikia.
WHOIS paiešką galima atlikti savarankiškai ir itin greitai. Patikrinti, kam priklauso domeno vardas, galite čia: https://who.is

Tačiau jeigu sugalvotas domenas laisvas, nedvejodami padarykite tai dabar, kol to nepadarė kiti. Registruoti domeną galite čia: https://www.weborado.lt/domenai

Jeigu trūksta minčių, mes straipsnyje dalinamės kaip sugalvoti tobulą domeno vardą skaitykite čia: https://centras.weborado.lt/domenai-kaip-issirinkti-tobula-domeno-varda/

  1.  https://www.domain.com/blog/what-is-whois-and-how-is-it-used/ ↩︎
  2.  https://www.domain.com/blog/what-is-whois-and-how-is-it-used/ ↩︎
  3.  https://securitytrails.com/blog/whois-lookup ↩︎
  4.  https://domainwheel.com/what-is-the-whois-database/#gref ↩︎