Sužinokite 5 žingsnius, kurie padės, jūsų elektroniniam paštui tapti saugesniam ir apsisaugoti nuo kibernetinių sukčių:
Ar kada susimąstėte, jog jūsų elektroninis paštas yra tarsi saugykla, kurioje laikomi svarbiausi asmeniniai duomenys? Čia galima rasti ne tik privačių laiškų, darbo dokumentų, sveikatos duomenų, bet ir finansinės informacijos ar apsipirkimo istoriją rodančių duomenų, kuriuose gali būti nurodytas jūsų namų adresas. Juk nesinorėtų, kad tokia informacija patektų į „neteisingas“ rankas? Asmuo, kuris „įsilaužia“ į el. paštą gali ne tik pasinaudoti jūsų asmeniniais duomenimis, bet ir siųsti kenkėjiškus laiškus jūsų adresatams ir tokiu būdu „įsilaužti“ ir į jų el. paštus. Nerimaujate? Saugumas svarbiausia! Nusiraminkite, nes visgi yra būdų, kurie padeda apsisaugoti. Turime jums 5 žingsnius, kurie padės užtikrinti el. pašto saugumą.
1. Reguliarus el. pašto slaptažodžio keitimas
Reguliariai keičiant slaptažodį mažėja tikimybė, kad senas ar pavogtas slaptažodis bus naudojamas prieš jus. Kibernetinio saugumo specialistai rekomenduoja keisti slaptažodį bent kas 3-6 mėnesius. Be abejo, slaptažodį pakeisti reikėtų ir tuo atveju, jeigu įtariate, kad kas nors galėjo jį sužinoti. Norint sukurti stiprius ir unikalius slaptažodžius, naudokite specializuotas programas, pavyzdžiui, „Dashlane“ arba „1password“.
Šiame straipsnyje rasite informaciją, kur patikrinti ar jūsų slaptažodis buvo nulaužtas. https://centras.weborado.lt/silpnas-slaptazodis-gresme-jusu-duomenims/
2. „Stiprus“ el. pašto slaptažodis – saugus slaptažodis
Jūsų slaptažodis turi būti „stiprus“. Ką tai reiškia? Ogi tai, kad nerekomenduojama naudoti itin paprastų slaptažodžių. Nustebtumėte, kiek daug žmonių naudoja tokius slaptažodžius kaip „slaptazodis123“ arba slaptažodžius, kuriuose naudojamos vaikų ar kitų šeimos narių gimimo datos. Jeigu galvojate, kad kibernetiniai sukčiai nesužinos jūsų asmeninės informacijos – klystate. Dažniausiai, mes patys ja ir pasidaliname socialiniuose tinkluose. O juos sukčiai stebi tikrai aktyviai. Tad prisiminkite, kad savo asmenine informacija dalintis reikėtų itin atsakingai.
3. Saugus ryšys privalomas!
Itin patogu, kad internetu galima naudotis visur, o el. paštas per naršyklę tikrinamas iš bet kurio pasaulio kampelio, tačiau tokiu atveju svarbu vengti viešų Wi-Fi tinklų, kurie gali būti nesaugūs. Jei reikia prisijungti prie interneto viešoje vietoje, geriausia naudoti VPN (virtualų privatų tinklą), kuris užšifruoja jūsų interneto ryšį ir apsaugo nuo galimų įsilaužimų.
4. Įtartinas laiškas? Tikrinkite!
Gavus el. laišką iš nežinomo siuntėjo, apie paslaugas ar prekes, kurių neužsisakėte, turite patikrinti, ar tai nėra sukčiavimo (angl. phishing) laiškas. Vis dažniau darosi sudėtinga atskirti, kuris el. laiškas iš tikrųjų yra tikras. Pateiktame pavyzdyje galite matyti kaip internetiniai sukčiai veikia prisidengę Lietuvos pašto vardu.
![Netikras el. laiškas Kaip atskirti sukčiavimo (phishing) el. laišką?](https://centras.weborado.lt/wp-content/uploads/2024/01/lp_scam.jpeg)
Tad jeigu gavote laišką, kuris pasirodė įtartinas, neskubėkite ir atidžiai peržiūrėkite visą informaciją ir NIEKADA NESPAUSKITE ANT NUORODŲ!!! Dažnai skubėjimas tampa pagrindine priežastimi, kodėl žmonės paspaudžia ant kenkėjiškų nuorodų. Paspaudę ant siuntėjo (angl. from) arba paspaudę persiųsti (angl. forward) laišką, pamatysite tikrą siuntėjo el. paštą. Lietuvos paštas niekada nesiųstų laiškų iš tokio el. pašto adreso. Taip yra ir su kitomis įmonėmis, laiškus jos siunčia tik iš oficialių el. paštų, kuriuos visada galite patikrinti viešai prieinamose interneto svetainėse.
Atkreipkite dėmesį ir į rašybą bei gramatiką. Dažnai kenkėjiški el. laiškai būna parašyti su klaidomis. Tai gali būti ženklas, kad laiškas netikras. Na, o jeigu vis tiek nesate tikri ar laiškas yra tikras, patikrinkite oficialią interneto svetainę ir papildomai susisiekite telefonu ar el. paštu su įmone dėl atsiųstos informacijos. Šiuo atveju turėtumėte patikrinti Lietuvos pašto svetainėje (www.post.lt) nurodytus kontaktus, kuriais galite susisiekti ir pasitikslinti dėl galimai pristatomos siuntos.
5. Nepamirškite patikrinti el. pašto saugumo nustatymų!
Periodiškai peržiūrėkite ir atnaujinkite savo elektroninio pašto saugumo nustatymus, kurie užtikrins, kad jūsų paskyra yra apsaugota pagal naujausius saugumo standartus. Taip pat, svarbu patikrinti savo prisijungimo istoriją, kad įsitikintumėte, jog nebuvo jokių įtartinų prisijungimų. Jei pastebite neįprastus prisijungimus iš nežinomų vietų ar įrenginių, tai gali būti signalas, kad į jūsų paskyrą buvo „įsilaužta“. Tokiu atveju, nedelsiant pakeiskite slaptažodį.
Šiais laikais, kai kibernetinių sukčių daugėja ir kasmet „nulaužiama“ tūkstančiai elektroninių paštų ir interneto svetainių, asmeninių duomenų saugumas tampa svarbesnis nei bet kada anksčiau. Nepalikite sukčiams galimybės pasinaudoti jūsų duomenimis, būkite būdrūs, apsaugokite savo asmeninę informaciją ir išvenkite kenkėjiškų atakų, kurios gali turėti ilgalaikių pasekmių. Tikime, kad šie aprašyti 5 žingsniai užtikrins jūsų saugumą skaitmeniniame pasaulyje!